Jedeme do Chorvatska

 

Doprava autem

Většina turistů míří do Chorvatska právě autem. Samotná silniční síť, ale nepatří k vrcholovým skvostům chorvatské infrastruktury. Z tohoto důvodu chorvatská vláda vypracovala komplexní plán na odbudou dálnic a silnic. Podle tohoto plánu postupně se budují moderní dálnice především z vnitrozemí až k Jadranu. Hlavní dálniční tahy jsou ze Zábřehu do Rijeky nebo Splitu. Pak jsou nově otevřené dálniční tahy ze Splitu do Dugopolje – Šestanovac a zeŠestanovac – Ravča do Dubrovníku. Stavba dálnic a silniční infrastruktury neprobíhá nijak rychlým tempem, ale zato velmi neúnavně. Cesta autem trvá z ČR do Chorvatska i 10 -12 hodin podle prostupnosti a vytížení dálnic a silnic. Každopádně cestovat v Chorvatsku bočními cestami ne po dálnicích je velmi úžasné. Můžete tak vidět mnoho z místní fauny a flóry. Samotné složení povrchu silnic a jízda po něm může být pro méně zkušeného řidiče dost zrádná. Například při dešti má cesta podobné složení jako jízda na ledě.

Taxislužby jsou k dispozici ve všech větších městech a ve všech rekreačních střediscích u pobřeží Jaderského moře. Nástupní taxa je asi cca 20 až 35 kun a cena za 1 km se pohybuje okolo 5-7 kun. V noci a o svátcích je to s přirážkou.

Doprava autobusem

Autobusová síť v Chorvatsku je poměrně hustá. Zvláště pobřeží má mnoho autobusových linek mnoho s návazností na lodní dopravu. Spoje mezi jednotlivými městy a letovisky jsou velmi dobré a časté. Je trochu škoda, že většina turistů nevyužívá místní autobusové dopravy. Dochází tak ke zbytečným zácpám na silnicích v některých letních měsících. Oficiálně neexistuje doposud celochorvatský vyhledávač autobusových linek jako je třeba IDOS. Informace o jízdních řádech naleznete v turistických centrech nebo u provozovatelů autobusových spojů.

Železniční doprava

Samotná želetniční doprava není nijak extra rozsáhlá, ale i přesto v Chorvatsku lze využívat železnici a to poměrně levně. Většina železničních tahů vede z hlavního města pryč. Největší železniční síť vede hlavně k pobřeží Jadranu.

Doprava letadlem

Hlavní vnitrostátní letecké trasy do jiných míst Chorvatska zajišťuje společnost Croatia Airlines. Převážně létají ze Zábřehu do těchto destinací Dubrovník, Zadar, Rijeka, Pula, Brač a ve vnitrozemí Osijek. Ceny letenek však vycházejí dráž než doprava železnicí nebo autobusem. Z česka do Zábřehu létají letadla deně. Avšak přímé lety do turistických destinací nejsou uskutečňovány.

Dopravní předpisy

Chorvatští policisté velmi rádi kontrolují hlavní tahy do turistických letovisk. Nerozpakují se třeba i zabavit řidičský průkaz, nebo občanský průkaz pokud někdo neúnosně překročí stanovenou mez zákonem. Každý musí mít připnuté bezpečnostní pásy. Hrozí za to postih pokutou. Pokutu můžete dostat za alkohol za volantem, překročení povolených rychlostí, přechod silnice mimo přechod, špatné parkování nebo telefonování během jízdy. Pokuty musíte zaplatit nebo odeslat do osmi dnů. Policie vám může sebrat pas kvůli přestupkovému řízení, do 48 hodin vám ho ale musí vrátit. Pokud spácháte přestupek, za který byste přišli o řidičák, pak vám do průkazu bude zaznamenáno období, v jehož průběhu nesmíte na území Chorvatska řídit motorové vozidlo.

Maximální povolená rychlost v obci je 50 km/h mimo obec 90 (80) km/h a na silnici pro motorová vozidla 110 (100) km/h a maximální rychlost na dálnici je 130 (120) km/h. Rychlosti v závorce patří řidičům mezi 18-24 roky. Minimální pokuty začínají na 300 kunách a povinou výbavou je reflexní vesta pro všechny cestující. platný řidičský průkaz, osvědčení o technickém průkazu vozidla a doklad o zaplacení pojištění o zákonné odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla, tzv. zelenou kartu.

Pokud cestujete zapůjčeným vozidlem, je nutný notářsky ověřený souhlas majitele ( plná moc ). Tato plná moc musí být alespoň v jednom světovém jazyce.

 

| Istrie | Kvarner |  Dalmácie | vnitrozemí | 

poznávací zájezdy | eurovíkendy |

 

Výměna odkazů

Hledáme zajímavé weby a "pisatele" na vzájemnou spolupráci a výměnu odkazů. Prosím,

kontaktujte nás.

Novinky

Přihlášení novinek

Jméno:  
Email:  


Kurzy měn

Užitečné odkazy

         

tel: +420 731 00 33 55
e-mail: info@ubytovanivchorvatsku.info