Istrie

Istrie (chorvatsky a slovinsky Istra, italsky Istria) je poloostrov v Itálii (Provincie Terst), Slovinsku (Obalnokraška regija) a Chorvatsku (Istrijská župa, Přímořsko-gorskokotarská župa). Nachází se mezi Terstským a Rijeckým zálivem Jaderského moře.

Istrie, největší poloostrov Jadranu o rozloze 3160 km2, je nejvíce rozvinutou turistickou oblastí Chorvatska. Pro svou vzdálenost, členité oblázkové i skalnaté pláže, přerušované pouze zálivy, často se zvolna svažující do moře, křišťálově čistou vodu je ideálním místem pro dovolenou.
Istrijské vnitrozemí nabízí značné kulturní a historické bohatství, je bohaté na termální a minerální prameny. Některá městečka a obce si dodnes zachovaly téměř nedotčený středověký ráz.
Centrem Istrie je město Pula s mnohými památkami. Mezi nejznámější patří antický Amfiteátr, který dodnes slouží kulturním akcím.
Členité pobřeží společně s přírodními krásami a čistým mořem jsou další zárukou strávení nezapomenutelné dovolené. A k dovolené patří také dobré jídlo a pití. Na Istrii jsou věhlasně známá červená vína "teran", "merlot" a "kabernet".
Mezi městy Pula a Rovinj se v délce sedmi kilometrů rozkládá souostroví Brijuni, které je jedním ze 7 chorvatských národních parků. Vyskytují se zde vzácné rostlinné a živočišné druhy, rovněž množství historických památek antického, římského a raně byzantského období. Součástí parku je rovněž zoologická zahrada s exotickými zvířaty.


Geografie
Rozloha poloostrova je 3 160 km. Povrch tvoří planina, která se zvedá z jihozápadu na sevrovýchod od nadmořské výšky 100 m do 600 m. Nejvyšším vrcholem 1 396 m vysoká hora Učka.
Geologie
Planina je tvořena převážně mezozoickými vápenci. Důsledkem toho jsou rozvinuté krasové jevy na celoém území poloostrova.
Klima
Podnebí je středomořské. Roste zde řídké středomořské rostlinstvo (šibljak, tráva).
Přístavy a města
Největšími přístavy na pobřeží jsou Terst v Itálii a Pula v Chorvatsku. Dalšími významnými městy jsou Koper ve Slovinsku nebo Poreč a Rovinj na chorvatském pobřeží.

 

Nabídka ubytování - Istrie

 

| Istrie | Kvarner |  Dalmácie | vnitrozemí | 

poznávací zájezdy | eurovíkendy |

 

 


 

Výměna odkazů

Hledáme zajímavé weby a "pisatele" na vzájemnou spolupráci a výměnu odkazů. Prosím,

kontaktujte nás.

Novinky

Přihlášení novinek

Jméno:  
Email:  


Kurzy měn

Užitečné odkazy

         

tel: +420 731 00 33 55
e-mail: info@ubytovanivchorvatsku.info