Lastovo

Lastovo je nejjižněji položený dalmatský ostrov v Jaderském moři. Kopcovitý ostrov ve skupině ostrovů jižní Dalmácie je obklopený asi 40 dalšími kamenitými ostrůvky. Jeho nejvyšším bodem je vrch Hum (415 m n. m.). Ostrov je dlouhý 9 km a široký asi 6 km a s výjimkou zátoky nedaleko města Lastovo se vyznačuje skalnatým pobřežím. Pobřeží ostrova je převážně strmé a okolní moře hluboké. Ostrov je poměrně vzdálený od pevniny a rozkládá se na ploše asi 50 km2.

Největšími letovisky na tomto poklidném a tichém ostrově s nedotčenou přírodou a čistým mořem jsou Ubli s hlavním ostrovním přístavem a městečko Lastovo známé svými zvláštními komíny starými téměř čtyři sta let. Domy zdobí bizarní válcovité komíny, které nikde jinde v Dalmácii nejsou zastoupeny v tak hojném počtu jako právě na Lastovu. Zajímavostí je, že si je místní turistické informační centrum vybralo do svého znaku. Zachovalo se tu také několik renesančních domů s vysokou prostornou terasou na průčelí, která jsou lastovské domy tolik typická. Lastovo je vhodná destinace nejen pro příznivce jachtingu a rybaření, ale také pro vyznavače dobrého jídla a znamenitého vína Lastovska Maraština. Věhlasné víno je mírně nahořklé, suché, má zlatožlutou barvu a typickou vůni.

K zakotvení lodi si zde jachtaři mohou najít skryté zátoky. Potápěčům se tu nabízí možnost odhalit krásy zdejších podmořských jeskyní a pestrého světa rostlin i živočichů. Lastovo má dvě hluboké zátoky. V jižní části ostrova se nachází Skrivena luka (Skrytý přístav), která patří k nejhezčím zátokám na Lastovu. Druhá kouzelná zátoka je tvořena zálivy Velo jezero a Malo jezero, které jsou spojeny úzkým průlivem. Většinu jeho povrchu tvoří dolomitová údolí, která se rozkládají mezi vápencovými kopci, a obsahují převážně vrstvy červené půdy a křemenného písku. Údolí lemují vápencové svahy bohaté na jeskyně.

Úzký pobřežní pás je sice skalnatý, ale ostrov jinak pokrývá bujná vegetace. Přestože má ostrov většinou hornatý terén, daří se tu na terasových svazích vinné révě, olivám a ovoci. Panuje zde totiž charakteristické středozemní klima s mírnými, vlhkými větry a teplým, dlouhým a suchým létem. Na ostrově neteče povrchová voda a pitnou vodu nabízí jen plošina Prgovo.

Historické prameny zmiňují ostrov jako řeckou kolonii zvanou Ladesta. Na konci 3. století před n. l. okupovali ostrov Římané a dali mu jméno Augusta Insula – Císařský ostrov. Přítomnost Římanů na ostrově nezapřou ruiny venkovských vil a dalších starých objektů, které jsou zachovány díky tomu, že zde ještě nebyl ve velké míře rozvinut turistický ruch. Stopy po období dubrovnické nadvlády z let 1252 až 1808 jsou do dnešních dnů vidět v horním městě a na pevnosti. Tu zde v roce 1819 vybudovali Francouzi na místě původního hradu, který byl zcela zničen roku 1606.

Ostrov představoval pro všechny své majitele a vládce významné strategické místo, přestože nebyl nikdy výrazně silně opevněn. Donedávna tak bylo Lastovo vojenskou základnou nepřístupnou veřejnosti. Téměř padesát let byl ostrov doménou jugoslávské námořní flotily, pro cizince zcela uzavřen. Teprve koncem minulého století ho znovu objevili potápěči, jachtaři a rybáři.

Na ostrově se těší velké oblibě církevní slavnosti, které se slaví tradičními tanci za doprovodu starobylých hudebních nástrojů. Starousedlíci si u příležitosti těchto svátků neopomenou obléknout tradiční kroje v pestrých barvách.

Ostrov Lastovo obklopuje řada ostrůvků a útesů. S okolními ostrovy i s pevninou ho spojuje trajektová linka Uble – Vela Luka – Hvar – Split. Sousední menší ostrov Preřba spojuje s ostrovem Lastovo most v osadě Pasadur na pobřeží Lastova. Západně od Prežby leží ostrůvky Mrčara a Kopiste s širokou zátokou na severozápadní straně.

Lastovské souostroví složené ze čtyřiceti šesti ostrůvků a mořských útesů je věhlasnou oblastí na Jadranu zásluhou bohatství ryb vyskytujících se v okolí souostroví i ostrova Lastovo. Chorvatská vláda prohlásila tento ostrov včetně přilehlých ostrůvků za chráněnou krajinnou oblast. Ostrov je jedním z deseti středomořských ostrovů, které figurují na seznamu Světového fondu na ochranu přírody (World wildlife fund).

 

Nabídka ubytování - ostrov Lastovo

  

| Istrie | Kvarner |  Dalmácie | vnitrozemí | 

poznávací zájezdy | eurovíkendy |

 

Výměna odkazů

Hledáme zajímavé weby a "pisatele" na vzájemnou spolupráci a výměnu odkazů. Prosím,

kontaktujte nás.

Novinky

Přihlášení novinek

Jméno:  
Email:  


Kurzy měn

Užitečné odkazy

         

tel: +420 731 00 33 55
e-mail: info@ubytovanivchorvatsku.info