ostrov Krk

Ostrov Krk patří mezi tzv. Kvarnerské ostrovy a se 406 km2 je to největší chorvatský ostrov. Ostrov Krk je s pevninou spojen 1430 metrů dlouhým mostem s dvěma mohutnými oblouky, který se během 30 let své existence stal symbolem ostrova. Neobyčejně dobré klimatické podmínky také poskytuje 2500 slunečních hodin ročně. Letovisko Omišalj a městečko Krk s pěkným přístavem se nachází na severním pobřeží cca 7 km od tohoto mostu v závěru Omišaljské zátoky. Na ostrově Krk jsou též vhodné podmínky pro sportovní rybaření.

V dávných dobách byl Krk centrem hlaholského písemnictví, právě zde byla nalezena tzv. Bašská deska - jeden z nejstarších hlaholských dokumentů. Důkazy tisícileté historie ostrova Krk jsou patrné nejen na mozaikách v římských termálních lázních, ale také v jednoduchosti místních kostelů.

Ostrov Krk je v současnosti známý také pěstováním vinné révy, z níž se vyrábí kvalitní víno "Vrbnička Žlahtina". Tato odrůda je specifická tím, že ji nikde jinde na světě nelze pěstovat.Produkcí se zabývá velké množství výrobců, kteří víno skladují v zachovalých historických vinných sklepech. Na ostrově Krk žije v současnosti okolo 18 tisíc obyvatel, jejichž zdrojem obživy je především zemědělství, rybolov, a v poslední době také cestovní ruch.

Kulturním a turistickým centrem ostrova Krk je stejnojmenné město Krk, které se rozkládá na jihozápadě. Leží v širokém zálivu, je vzdáleno jen 30 km od slavného mostu. Dominantou města je zvonice s nepřehlédnutelnou cibulovitou kopulí, která patří ke zdejší nejvýznamnější památce - katedrále Nanebevzetí Panny Marie z 5. a 6. století. V její blízkosti stojí románská bazilika sv.Quirina z 10. století. Město se pyšní historickým centrem, které je obehnáno zčásti dochovaným opevněním. Významnou památkou je také biskupský palác, v němž je vystavena sbírka obrazů italských umělců 14. až 17. století. Přímo na nábřeží se nachází frankopanský hrad, vybudovaný mezi 12. a 14. stoletím.
Na druhém konci historického centra stojí benediktýnský klášter z roku 1233. O něco dále zase františkánský klášter s kostelem sv. Františka ze 13. století. Nad nimi se vrchu tyčí kostel Matky Boží, který byl založen v 11. století. Na nedalekém Velkém náměstí stojí hodinová věž.

 

 

 web kamera Baška - ostrov Krk

 

 

Nabídka ubytování - ostrov Krk

 

| Istrie | Kvarner |  Dalmácie | vnitrozemí | 

poznávací zájezdy | eurovíkendy |

Výměna odkazů

Hledáme zajímavé weby a "pisatele" na vzájemnou spolupráci a výměnu odkazů. Prosím,

kontaktujte nás.

Novinky

Přihlášení novinek

Jméno:  
Email:  


Kurzy měn

Užitečné odkazy

         

tel: +420 731 00 33 55
e-mail: info@ubytovanivchorvatsku.info