Zadar

Zadar, město láká své návštěvníky nejen na krásné pláže a čiré Jaderské moře, ale i na mnoho kulturních památek, které se tu nacházejí. I proto je Zadar jednou z nejoblíbenějších turistických lokalit Dalmácie.
Město leží na pobřeží Dalmácie severně od Splitu. Počet obyvatel Zadaru překračuje 70 tisíc lidí. Zadar ve velmi kulturní město s mnoha cennými historickými památkami i různými kulturními institucemi. Proto, když návštěvníky začne nudit povalování na pláži, mohou vyrazit do centra města, kde se v sezóně pořádají výstavy a jiné kulturní akce. Milovníci nočního života mohou navštívit jeden z mnoha hudebních klubů.
Z pobřeží Zadaru těžko zahlédnete otevřené moře, vynahradí vám to však výhled na dva ostrovy Ugljan a Pašman ležící za Zadarským průlivem, kam se můžete také vydat trajektem nebo lodí.
Zadar je také významným městem z hlediska dopravy. Vede tudy železniční trať, mají zde letiště Zemunik a některé trajekty vypravované z přístavu jsou mezinárodní a jezdí i do Itálie.
Bez zajímavosti není, že ve městě Zadar se drží dlouholetá tradice ve výrobě lihovin. Jedním ze zadarských alkoholických produktů je například likér maraskino.
Jednou z mnoha výhod dovolené v Zadaru je, že pokud vás místní pláže přestanou bavit, stačí se vydat podél pobřeží jižně a narazíte na další oblíbené turistické letovisko Kolovare, nebo se můžete nechat odvést trajektem na nějaký z nedalekých ostrovů. Ubytovny cestovních kanceláří a jiné penziony se nachází převážně v severní části města zvané Borik (nebo také Puntamika).

Dávná i blízká minulost Zadaru
První obyvatelé okolí města Zadar zde podle archeologů žili již během pozdní doby kamenné. V 7. století př. n. l. bylo město významným obchodním centrem, kde místní obyvatelé obchodovali s Fénickými kupci, s Etrusky i s Řeky. Římané si toto území podmanili zhruba ve 2. století př. n. l., po rozpadu Římské říše připadl Zadar Byzanci.
V dalším období si město dokázalo udržet nezávislost, oproti jiným pobřežním městským státům, které podlehly výbojné Benátské republice, jež se snažila podmanit si tato území,  po dlouhá staletí. Svou sílu Benátčané obrátili proti Zadaru již v 11. století, kdy však opevnění města dobyvatelům odolalo.
Vzkvétající město bylo však příliš lákavým soustem, než aby se Benátčané vzdali nějak snadno. Ani opakované neúspěchy je neodradily. Na počátku 13. století využili Benátčané neutěšené situace křižáckých vojsk nemajících dostatek peněz na převoz do Svaté země. Slíbili jim peníze na cestu, když jim pomohou dobýt město Zadar. Křižáci souhlasili navzdory tomu, že Zadar bylo křesťanské město patřící pod uherského krále. Křižáci skutečně uspěli a plenili město spolu s Benátčany dlouhých deset dní.
Město si tedy podmanila Benátská republika. Zpočátku jen na krátko, protože obyvatelé Zadaru se nemínili tak snadno vzdát, po dvou stoletích si však Benátčané Zadar připojili ke své říši na delší dobu, avšak po velmi krvavých bojích. Zadar v nitru stále toužil po svobodě a lidé se to nebáli dát najevo. V tomto období vznikla na ostrově Ugljanu pevnost sv. Michala (neboli pevnost Sveti Mihovil), která měla kontrolovat vzpurné město.
Nadvláda Benátčanů nad Zadarem byla ukončena až na sklonku 18. století díky Napoleonovi, který zničil Benátskou republiku. Italové si však stále činili nárok na území Istrie i zadarského okolí. Po první světové válce tato území skutečně získali a v Chorvatsku nastala italská okupace, doba potlačování a znevýhodňování chorvatské národnosti.
Svou nezávislost vůči Italům získal Zadar i zbytek Chorvatska teprve v roce 1944.

Památky a jiné turistické zajímavosti
Na podobě města se podepsalo mnoho rozdílných kultur, které se tu během staletí střetávaly. Nechybí zde například ani obrovské antické fórum z doby, kdy městu vládli Římané. Ze stejného období pocházejí i zbytky akvaduktu.
Skoro všechny kultury, které se tu kdy vyskytovaly, se odrazily v podobě městských hradeb. Návštěvníci si tedy mohou udělat příjemnou procházku historií podél opevnění.
Nejvíce památek Zadaru však pochází ze středověku, kdy se zde stavělo mnoho nádherných kostelů – proto je Zadar někdy označován jako „Malý Řím“. Návštěvníci by si jistě neměli nechat ujít prohlídku nejvýznamnějšího místní památky, kterou je Kostel sv. Donáta již z počátku 9. století, kdy tento kostel vznikl jako Kostel nejsvětější trojice. Skvělé akustiky této předrománské stavby využívají pořadatelé Mezinárodního festivalu renesanční hudby. Sv. Donát se nachází v místě antického fóra.
Další významnou křesťanskou stavbou je románská Katedrála sv. Anastázie, která však vděčí za svou nynější podobu přestavbě ze 13. století. Zde sídlí zadarský arcibiskup.
Nikdo, kdo navštíví Zadar, si také nemůže nechat ujít pohled na jednu ze čtyř městských bran, které Chorvaté říkají Kopnena Vrata, i když architekt jí nazval Porta Teraferma. Tato brácha pochází z poloviny 16. století a je na ní znát značný vliv Benátek na toto město, neboť bránu zdobí okřídlený lev, jenž je symbolem Benátek. Zajímavá je také přístavní brána z 16. století.
Kostel sv. Šimona byl vybudován v místech, kde byl dříve vykopán obranný hradní příkop. Poblíž tohoto kostela se nachází námětí Pěti studní, což je prostranství s nádrží vody, ze které vytéká pět pramenů.
Kostel sv. Františka se může pyšnit označením nejstaršího gotického kostela ležícího na území Dalmácie. Oproti tomu nejkrásnější církevní stavbou na území Dalmácie by měla být Katedrála sv. Stošije.
Kdo by se snad o historii Zadaru a okolí zajímal více, může navštívit místní muzea. Nachází se zde Národní muzeum, Muzeum církevního umění i archeologické muzeum.
Nejzajímavější stavbou posledních let jsou v Zadaru Mořské varhany, které vznikly v roce 2005. Když ulehnete na stupně zvolna se svažující do moře a zaposloucháte se do harmonické melodie, kterou uvnitř těchto schodů tvoří vlny, začnete se cítit báječně a uvolněně. Není divu, že Mořské varhany získaly Evropské ocenění za nejlepší městský prostor.

 

Nabídka ubytování v Zadaru a okolí

 

| Istrie | Kvarner |  Dalmácie | vnitrozemí | 

poznávací zájezdy | eurovíkendy |

 

 


 

 

 

Výměna odkazů

Hledáme zajímavé weby a "pisatele" na vzájemnou spolupráci a výměnu odkazů. Prosím,

kontaktujte nás.

Novinky

Přihlášení novinek

Jméno:  
Email:  


Kurzy měn

Užitečné odkazy

         

tel: +420 731 00 33 55
e-mail: info@ubytovanivchorvatsku.info