Tunel sv. Ilija zkrátil cestu      na Makarské pobřeží

Turisty mířící na Makarskou riviéru jistě potěší zpráva, že v červenci 2013 byl nově otevřen tunel, který podstatně zkrátil cestu na pobřeží. Tunel Sveti Ilija vede pod  masívem pohoří Biokova a spojuje dálnici A1 s Jadranskou magistrálou. Odpadla tak zdlouhavá cesta ze Šestanovace přes Zadvarje a ostatní vesnice.
Tunel je dlouhý necelých 4,3 km a svojí délkou je v současné době čtvrtý nejdelší tunel v Chorvatsku. Zařadil se tak hned za známé tunely Mala Kapela, Sveti Rok a istrijský tunel Učka.
Motoristé tak při cestě na Makarskou riviéru mohou nově sjíždět na dálničním exitu Zagvozd, odkud vede přístupová silnice k tunelu. Tunel ústí  na přímořské straně u osady Bast, která leží nad letoviskem Baška Voda. Bezproblémové napojení na Jadranskou magistrálu zajistila mimoúrovňová křižovatka u kempu Baško Polje.
Jedná se o jediný tunel v Evropě, který je ražen v krasové masívu. Tunel je proražen ve výšce 1 300 metrů, což je také v Chorvatsku unikát. Byla vystavena vozovka se dvěma jízdními pruhy a celková šířka tunelu je 11 metrů.
Už méně je ovšem potěšující zpráva, že průjezd tunelem je  zpoplatněn. Poplatek za jeden průjezd osobního automobilu je 20 kun.

 

 

 

Tunel sv. Ilija 2016


Fotogalerie neobsahuje žádnou fotku.

Výměna odkazů

Hledáme zajímavé weby a "pisatele" na vzájemnou spolupráci a výměnu odkazů. Prosím,

kontaktujte nás.

Novinky

Přihlášení novinek

Jméno:  
Email:  


Kurzy měn

Užitečné odkazy

         

tel: +420 731 00 33 55
e-mail: info@ubytovanivchorvatsku.info